גרטי

את השם גרטי קיבלתי מאחי הגדול. כשנולדתי הוא שאל: "איך קוראים לה לתינוקת?"
"גרטרוד על שם סבתא", אמרה לו אמי, "אבל זה שם גדול לתינוקת, עד שתגדל נקרא לה גרטי".  וכך נשאר השם.

סבתא שלי (אומה=סבתא בגרמנית) גרטרוד, הייתה אישה מאוד מיוחדת. מעבר לכך שהיא גידלה שלושה ילדים, היא הייתה כימאית ורוקחת. הייתה לה חנות קטנה עם גינה קטנה שהייתה מלאה בצמחים ובפרחים שונים. סבתא שלי לימדה אותי את שמות הצמחים ואת סגולות המרפא שלהם. מאחורי החנות, בסמוך לגינת הצמחים הקטנה הייתה לה מעבדה (גם היא קטנה), שם היא רקחה מיני משחות וזיקקה תמציות לכאבים שונים וגם ליצירת הרגשה טובה.

עוד בילדותי אהבתי לשבת על השרפרף הגבוה ולצפות בסבתא בעבודתה במעבדה שלה, היא נראתה לי כמו קוסמת בין כול הבקבוקים והמבחנות המבעבעות ובכול מיני סוגי עשן שהיו עולים מהם לפעמים בריחות מוזרים ובצבעים קסומים. אני חושבת ששם נטמן זרע הסקרנות והחקרנות שלי. סבתא גם הייתה אסטרונומית חובבת והיה לה טלסקופ ישן דרכו הייתי צופה איתה בכוכבים. הרבה שאלות היו לי לסבתא, לא על כולן היא ידעה להשיב לי. "את זה תצטרכי ללמוד בעצמך", כך היא אמרה לי.

כשהייתי בת 6 החליטו הוריי לעלות לארץ ישראל. סבתא נשארה בגרמניה ואמרה לי: "כשתתחילי ללמוד בכיתה א', תמהרי ללמוד קרוא וכתוב ואז נשלח האחת לשנייה מכתבים כול הזמן". וכך היה.

אני רוצה לספר לך קצת על האהבות שלי: אז ככה, אני קשורה לפרדי אהובי מזה 20 שנה, רגע רגע, זה לא מה שאת חושבת, פרדי הוא הווספה הישנה שלי. כשאני רוכבת עליו אני מרגישה צעירה וחופשייה.

לביקורים במעבדה של סבתא מצאתי תחליף בדמות אהבה לאפייה, שהיא דומה בעיניי להתעסקות בכימיה. באפייה אין מצב שאפשר לאלתר, הכול מדוד ומדויק והתוצאה בהתאם. סבתי הייתה אומרת על עוגה שהצליחה: "וונדרבר"!

גם אני כסבתא שלי מגדלת המון צמחים. מכיוון שאני גרה בדירה ואין לי גינה, יצרתי לי גינה משל עצמי במרפסת הבית שלי. בכל אחד מחלונות הדירה, יש לי אדניות עם צמחים. אני מגדלת פרחי מאכל ואני גם מגדלת תבלינים.

אהבה נוספת שלי היא אסטרופיזיקה בה עסקתי עד צאתי לפנסיה ועדיין אני ממשיכה בתחום כיועצת בסוכנות החלל הישראלית. בעיניי, אחד הדברים הכי מרתקים בעולם הוא כוח הכבידה.

דבר אחרון שאני רוצה לשתף אותך עלי: אני מאוד אוהבת לתופף. אני גרה בבית שיש לו מרתף קטן, אותו ריפדתי בתבניות ביצים ריקות ובאמצע על שטיח קצת מרוט, עומדת לה לתפארת מערכת התופים שלי משנות ה-80 שקניתי יד שנייה. עבורי, זו הדרך הטובה ביותר לפרוק מתחים ואנרגיות… אני אוהבת את ההרגשה כשכול הגוף זז ורועד ומפרק אנרגיה… אוהבת להרגיש את העגילים שלי והשרשרת מקפצים ומתנופפים לכול עבר עם כל ביט.

אז זהו ל-בינתיים.

שלך,
גרטי

נ.ב. הנה קישור לפוסטים שלי בבלוג, דרכם תוכלי להכיר אותי עוד.